3, 4 та 5 грудня відбулися видовищні гала-концерти з нагоди відкриття нової будівлі Президентського симфонічного оркестру Туреччини, одного з найдавніших оркестрів у світі, історія якого налічує близько двох століть. Відкриття цього комплексу вдихне нове життя у розвиток сценічно-мистецького життя Туреччини.
Туреччина – це країна, у якій відчувається биття пульсу мистецького життя. Крім своєї вражаючої історії, краси давніх міст, динамічної атмосфери і унікального розташування, яке поєднує два континенти, ця країна відома тим значенням, яке надається культурі і мистецтву. Президентський симфонічний оркестр, заснований у 1826 році, тепер має нову будівлю в Анкарі. Церемонія відкриття комплексу відбулася 3 грудня за участі Президента Республіки Туреччина Реджепа Тайїпа Ердогана та Міністра культури і туризму Туреччини Мехмета Нурі Ерсоя.
Концертом під час церемонії відкриття керував диригент Джеміі Джан Деліорман, у заході брали участь всесвітньо відома сопрано Анджела Георгіу, один з найуспішніших фортепіанних дуетів світу – сестри Гюхер та Сюхер Пекінель, та всесвітньо відома віртуозка гри на фортепіано Іділь Бірет.
Нова будівля, спроектована архітекторами Семрою та Озджаном Уйгуром, має площу внутрішніх приміщень 62,547 квадратних метрів. Крім Президентського симфонічного оркестру, тут буде розміщуватися Анкарський державний поліфонічний хор, Анкарський ансамбль музики тюркського світу, Анкарський державний хор турецької народної музики, Анкарський державний хор турецької класичної музики та Державний ансамбль народного танцю. До складу комплексу входять великий концертний зал на 2023 місця, малий концертний зал на 500 місць, концертний майданчик під відкритим небом на 10000 глядачів та Музей Президентського симфонічного оркестру.
Ця будівля є першою в Туреччині, що спроектована спеціально для симфонічного оркестру, вона обіцяє стати одним з найвидатніших концертних залів не лише в Туреччині, але й у світі. Це комплекс буде не лише одним зі столичних музичних центрів, але й мистецьким хабом, у якому проводитимуться культурні конкурси міжнародного масштабу.
Це перший комплекс такого масштабу у світі, збудований після відкриття Ельбської філармонії у Гамбурзі у 2017 році. Будівля відрізняється оригінальним дизайном і сучасними архітектурними рішеннями, вона становить собою дві сфери матового скла, між якими розташований скляний трикутник.
Президентський оркестр э флагманом музичної культури Туреччини і одним з найстаріших подібних колективів у світі. Він був заснований у 1826 році у період правління султана Махмута ІІ під назвою “Мюзіка-і Хюмайун” (“Імперський оркестр”), його першим керівником став відомий композитор і музикант Джузеппе Доніцетті. У 1924 році за розпорядженням Мустафи Кемаля Ататюрка оркестр переїхав зі Стамбула до Анкари. У 1932 році його перейменували на Президентський філармонічний оркестр і підпорядкований Міністерству освіти. У 1934 році головним диригентом оркестру став доктор Ернст Преторіус, після його смерті оркестр очолювали такі відомі диригенти як Хасан Феріт Алнар, Готхольд Ефраїм Лессінг та багато інших. У 1957 році оркестр був підпорядкований Міністерству культури і туризму.
Оркестр успішно виступав у різних країнах – Німеччині, Австрії, Італії, Франції, Швейцарії, Швеції, Норвегії, Фінляндії тощо. Колектив працював з багатьма всесвітньо-відомими диригентами – Луї Фремо, Лукаш Фосс, Вальтер Зюскінд, Жірі Белоглавек, Аарон Копленд, Жан Перісон, Володимир Федосєєв, Жильбер Варга, Крістіан Ярві, Анатоль Фістуларі, Герман Шерхен. Колектив співпрацював з такими відомими митцями як Андре Наварра, Ієгуді Менухін, Вільгельм Кемпф, Хоакін Родріго, Альбрехт Майер, Жан Пьєр Рампаль, Ігор Ойстрах, Леонід Коган, Рафаель Вальфіш, Хагай Шахам, Трулс Морк, Віктор Пікайзен, Юліан Рахлін, Пол Тортельєр, П’єр Фурньє, Сара Чанг, Александр Рудін, Максим Венгеров, Вадим Репін, Хосе Каррерас.
Під час церемонії відкриття вживалися усі заходи по запобіганню поширенню COVID-19 (насамперед правила соціального дистанціювання). Церемонію відвідало багато гостей з Туреччини та інших країн, включаючи митців та журналістів на спеціальне запрошення Міністерства культури і туризму Туреччини.