У місті Конья в Туреччині проводяться церемонії Шеб-і Арус з нагоди 747-ї річниці смерті Джелаледдіна Румі Мевляни, великого релігійного мислителя, філософа і поета. Перша частина заходів була проведена 07 грудня 2020 без участі глядачів з причини світової пандемії. Друга частина відбудеться 17 грудня, також без глядачів.
Поет Джелаледдін Румі, який жив у XIII столітті, вважається одним з найвеличніших суфійських мислителів у світі. Він користувався повагою і любов’ю представників різних релігій, оскільки його поезії і твори були адресовані всьому людству. Румі називають поетом, правознавцем, релігійним мислителем та суфійським містиком, але його особистість більш багатогранна.
Двері його будинку були відчинені для будь-якої людини, незалежно від її раси, національності або релігії, і тому ім’я Румі стало символом рівності, терпимості і толерантності в усьому світі. Після втрати свого наставника, відомого вченого і богослова Шамседдіна Тебрізі, Джелаледдін Румі був надзвичайно засмучений, він повністю відмовівися від інших справ і створив грандіозну поему “Маснаві”, що складається з 50 тисяч двовіршів. Джелаледдін Румі помер у 1273 році, на місці його поховання у Коньї був зведений величний мавзолей (Єшіль тюрбе – “Зелений мавзолей”). Поруч із ним знаходиться училище дервішів, у якому зараз розташований музей Румі, де представлені рукописи його праць. Після смерті вченого його послідовники заснували суфійський орден Мевлеві – знаменитий орден дервішів, що обертаються.
Кожного року тисячі відвідувачів з усього світу, які поділяють філософію Румі, беруть участь у церемоніях у місті Конья. Історія самого міста починається за 7000 років до н.е., це одне з найзначніших міст Центральної Анатолії, колиска цивілізацій і релігій. Церемонії Шеб-і Арус (“Возз’єднання зі Всевишнім”) регулярно проводяться у Коньї починаючи з 1937 року. Цьогорічні заходи проводяться 83-й раз за підтримки Міністерства культури і туризму Туреччини.
Назва церемонії “Шеб-і Арус” у перекладі означає “весільна ніч”. Церемонія носить таку назву, оскільки сам Джелаледдін Румі розглядав смерть не як загибель тіла, а як повернення до Всевишнього і возз’єднання з ним.
2007 рік, коли святкувалася 800-а річниця від дня народження поета і мислителя, був проголошений ЮНЕСКО “Міжнародним роком Румі”.